Tischnerowskie Ślady

Tischnerowskie Ślady

Finał siódmego Ogólnopolskiego Konkursu  „Tischnerowskie Ślady” ,zorganizowany przez Zespół Szkół Nr 3 w Wadowicach, odbył się 15 marca 2012 r. w Wadowickim Centrum Kultury. W tym roku zmagania konkursowe zorganizowano pod hasłem Ksiądz Profesor Józef Tischner o chrześcijaństwie spełnionej ofiary.
Do rywalizacji stanęli uczniowie z wielu miast Polski: Krakowa, Bochni, Łodzi, Olkusza, Limanowej, Tarnowa, Rabki Zdroju, Tuchowa, Nowego Sącza i oczywiście ze szkół powiatu wadowickiego. Warto podkreślić, że konkurs spotkał się z odzewem nie tylko wśród uczniów Szkół Tischnerowskich.  Podstawowym celem Konkursu jest popularyzacja postaci ks. prof. J. Tischnera wśród młodzieży oraz wzbogacenie wiadomości o jego życiu i twórczości.
Otwierając finał Starosta Wadowicki Jacek Jończyk podkreślił, że wszystkich zgromadziła chęć dalszego zgłębiania działalności i życia ks. Tischnera.
Zmagania przebiegały w dwóch etapach: pisemnym i ustnym, pod czujnym okiem Komisji Konkursowej w składzie:
•    Przewodniczący: Wojciech Bonowicz – autor biografii i wielu publikacji o księdzu Tischnerze, współpracujący z wydawnictwem Znak i Tygodnikiem Powszechnym
•     ks. dr Marek Sołtysiak – przedstawiciel Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
•    Pan Kazimierz Tischner – brat księdza profesora J. Tischnera – Gość Honorowy
•    Sekretarz: Rafał Bzowski, członek Komitetu Organizacyjnego, nauczyciel ZS nr 3.
Komisja konkursowa po dwóch etapach zmagań wyłoniła zwycięzców:
I. Weronika Jacak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej z Nowego Sącza
II. Natalia Kulak  z Zespołu Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera  w Wadowicach
III. ex equo:
Jagoda Paw z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bochni
Michał  Hytroś z II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego z Krakowa
 W tym roku, po raz drugi  laureaci w kategorii – szkoły ponadgimnazjalne, mieli możliwość wyboru jednego z trzech indeksów, które zostały ufundowane przez krakowskie uczelnie: jeden przez Rektora Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie prof. nadzw. dr. hab. Marka Pałasińskiego  wraz z pokryciem kosztów czesnego za I rok studiów a dwa przez Rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dra hab. Władysława Zuziaka na wydział filozoficzny. Wysoki i wyrównany poziom rywalizacji sprawił, że obecny na Konkursie ks. dr Marek Sołtysiak reprezentujący Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego zdecydował o ufundowaniu trzeciego indeksu.
W tym roku po raz kolejny  rywalizowali także gimnazjaliści, którzy nadsyłali  prace inspirowane myślą ks. J. Tischnera: „Dobroć zawsze rodzi się w bólu. Kto się lęka bólu, ten wcześniej czy później popadnie w kompromis ze złem”. Nadesłane prace charakteryzowały się wielką dojrzałością myśli ich autorów i oryginalnością ujęcia tematu. Spośród zgłoszonych prac jury wyłoniło najlepszą. Okazał się nią esej Tomasza Warmuza z Publicznego Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Barwałdu Dolnego. Drugie miejsce przyznano Wojciechowi Talikowi z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Prof. J. Tischnera w Cięcinie, a trzecie miejsce zajęła praca Magdaleny Machały z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. prof. w Chrzanowie.
Przyznano także wyróżnienia, które otrzymali: Monika Sławik z Zespołu Szkół Samorządowych  Gimnazjum w Zagórniku, Tobiasz Tułacz z Gimnazjum nr 14 w Zespole Szkół Specjalnych nr 10 im. ks. prof. J. Tischnera w Jastrzębiu Zdroju, Katarzyna Łukaszczyk z Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w Zakopanem, Maria Edyta Szczepaniak z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera w Szczawnicy, Katarzyna Kapała z Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Wadowicach oraz Aleksandra Pietrzak z Zespołu Szkół im. ks. prof. J. Tischnera w Ligocie.
Tegoroczny konkurs przebiegł pod patronatem:
•    Prezesa Rady Ministrów  Donalda Tuska
•    Zarządu Powiatu Wadowickiego
•    Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie,
•    Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”
•    Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
•    Wyższej Szkoły Europejskiej im ks. prof. J. Tischnera w Krakowie
•    Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie.