„Mała Ojczyzna” Tytusa i Emila Zegadłowiczów

Z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, przy współpracy Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. M. Wadowity w Wadowicach 15 października 2011r. odbyła się sesja literacko – artystyczna w Dworku Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym. Uroczystość swoim patronatem objął Starosta wadowicki Jacek Jończyk, którego na uroczystości reprezentowała Wicestarosta Marta Królik.
Zebrani dowiedzieli się znacznie więcej nie tylko o Emilu, ale także o jego ojcu, profesorze gimnazjum wadowickiego – Tytusie Zegadłowiczu, wysłuchali interesujących wykładów doktoranta Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mgr Konrada Meusa, prof. dr hab. Jacka Popiela dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (członka Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego – SALO).
W nastrój spotkania wprowadził zgromadzonych kwartet smyczkowy z Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach utworem „Pawana” Gabriela Faure (I skrzypce Anna Mrowiec ucz. naszej szkoły 3e, II skrzypce Dominika Lasek, altówka Edyta Butor, wiolonczela Anna Sarnecka). Gorąco przyjęto recytacje wybranych fragmentów „Powsinóg beskidzkich” Emila Zegadłowicza w wykonaniu uczniów LO, których nie tylko do występu przygotowała, ale i wraz ze swoimi podopiecznymi wystąpiła mgr Katarzyna Jamka – nauczycielka języka polskiego.
Po części oficjalnej była okazja do zwiedzenia dworku Zegadłowicza, po którym oprowadzała wnuczka pisarza Ewa Wegenke, a w uroczystości udział wzięła także córka Emila Zegadłowicza Atessa, która była bardzo wzruszona, dziękując za pięknie przygotowaną uroczystość. W rozmowach pani Atessa, wspominała ojca Emila i licznie przybywających do Gorzenia znakomitych gości.
W spotkaniu wzięli udział: członkowie Fundacji „Czartak” – zajmująca się Muzeum Emila Zegadłowicza (gości powitał prezes Fundacji Henryk Czubała), absolwenci – członkowie SALO, okoliczni mieszkańcy i uczniowie klas humanistycznych LO.